




The Sony BRAVIA Theatre System 6 (HT-S60) Real 5.1 Channel Home Theatre System is designed to deliver a powerful and immersive cinematic experience in your home. Featuring a soundbar, powerful subwoofer, and wireless rear speakers, this system produces true 5.1-channel surround sound with rich detail and impactful bass. With a massive 1000W total power output, every movie, show, and game comes alive with booming lows, soaring highs, and room-filling sound.
Supporting Dolby Atmos and DTS:X, the HT-S60 creates a realistic 3D audio experience that surrounds you from all directions. Advanced features like Voice Zoom 3 ensure crystal-clear dialogue, while Multi Stereo mode fills your room with enhanced sound from all speakers. Setup and control are simple with the BRAVIA Connect smartphone app, and connectivity options such as Bluetooth and HDMI eARC make integration with your TV seamless. This Sony home theatre system is a perfect choice for premium home entertainment.
| MAIN UNIT SIZE - BODY ONLY (W x H x D) | 907 x 64 x 90 mm |
| MAIN UNIT SIZE - BODY ONLY (W x H x D) (INCH) | 35 3/4 in x 2 5/8 in x 3 5/8 inch |
| MAIN UNIT WEIGHT - BODY ONLY | 2.6 kg |
| MAIN UNIT WEIGHT - BODY ONLY (OZ) | 5 lb 12 oz |
| SUBWOOFER SIZE (W x H x D) (MM) | 275 x 388 x 388 mm |
| SUBWOOFER WEIGHT (KG) | 11.6 kg |
| REAR SPEAKER SIZE (W X H X D) (MM) | 106 x 216 x 98 mm |
| REAR SPEAKER SIZE(W X H X D) (INCH) | 4 1/4 in x 8 5/8 in x 3 7/8 inch |
| REAR SPEAKER WEIGHT (KG) | 0.89 kg |
| REAR SPEAKER WEIGHT (OZ) | 1 lb 16 oz |
| AMP BOX (W x H x D) | 175 x 52 x 175 mm |
| AMP BOX (W x H x D) (INCH) | 7 in x 2 1/8 in x 7 inch |
| AMP BOX (KG) | 0.76 kg |
| AMP BOX (OZ) | 1 lb 11 oz |
| AMPLIFIER TYPE | Digital Amplifier, S-Master |
| AMPLIFIER CHANNELS | 5.1ch |
| POWER OUTPUT (TOTAL) | 1,000 W |
| SUBWOOFER TYPE | Wired |
| INPUT AND OUTPUT TERMINALS | Optical audio input, Analogue audio input (stereo mini) |
| BLUETOOTH® VERSION | Bluetooth® version: 5.3 |
| BLUETOOTH® SUPPORTED CODECS | SBC, AAC |
| NUMBER OF INPUT/OUTPUT | Input/Output: - / 1 (eARC/ARC) |
| EARC | Yes |
| BRAVIA® SYNC | Yes |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI EARC | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS, DTS ES, DTS 96 / 24, DTS: X, LPCM: 2ch / 5.1ch / 7.1ch |
| OPTICAL INPUT | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Digital Plus / Atmos, DTS, LPCM 2ch |
| BLUETOOTH® COMMUNICATION (RECEIVER) | AAC, SBC |
| SOUND MODE | Sound Field (Upmix/Multi Stereo) |
| SOUND EFFECT | Night Mode, Voice Mode |
| VIRTUAL SURROUND TECHNOLOGY | S-Force PRO,Vertical Surround Engine,DTS Virtual: X |
| SOUND ENHANCEMENT TECHNOLOGY | DSEE |
| SPEAKER STRUCTURE | 5.1ch (10 Speaker Units) |
| BAR SPEAKER | SS-S60 |
| SUBWOOFER | SA-WS60 |
| REAR SPEAKER | SS-SS60 |
| SONY | BRAVIA CONNECT | Yes |
| FUNCTION WITH BRAVIA | Voice Zoom 3™ , Quick Setting Menu |
| POWER CONSUMPTION *APPROX | Subwoofer 60 W / Wireless Amp 30 W |
| WALL-MOUNTABLE | Yes |
| POWER CONSUMPTION (OFF MODE) | Subwoofer: not available, Wireless Amp: 0.3 W |
| POWER CONSUMPTION (STANDBY MODE / LOW POWER MODE) | Subwoofer: 0.5 W, Wireless Amp: not available |
| OFF MODE / STANDBY MODE / LOW POWER MODE ACTIVATED | Subwoofer: After 20 minutes, Wireless Amp: not available |
| POWER CONSUMPTION (NETWORK STANDBY MODE) – TERMINALS | Subwoofer: 0.5 W (HDMI CEC), 2.0 W (Bluetooth® function, all terminals and networks connected), Wireless Amp: 0.5 W (Wireless Audio, all terminals and networks connected) |
| NETWORKED STANDBY MODE ACTIVATED — TERMINALS | Subwoofer: After 20 minutes (HDMI CEC, Bluetooth® function) / Wireless Amp: After 20 minutes (Wireless Audio) |
| WIRELESS NETWORK(S) ON/OFF SWITCH | Subwoofer: Press (Muting), (Volume) -, and (Volume) + in that order within 5 seconds on the supplied remote control to turn on/off the Bluetooth® function. Wireless Amp: not available |
















