




Enjoy a truly cinematic viewing experience with the Sony BRAVIA 3 Series 75-inch 4K Ultra HD AI Smart LED Google TV (K-75S30). Powered by Sony’s advanced 4K HDR Processor X1, this large-screen TV enhances clarity, contrast, and color reproduction for stunning picture quality. With Triluminos PRO and 4K X-Reality PRO, every scene is displayed with lifelike colors and sharp details, while MotionFlow XR 200 ensures smooth, blur-free visuals for sports, movies, and fast-action content. Support for HDR10, HLG, and Dolby Vision delivers a wider dynamic range and deeper realism.
For audio, the TV features 20W Bass Reflex speakers with Dolby Atmos and Ambient Optimization, providing clear dialogue and immersive surround sound tuned to your room environment. Running on Google TV, you get personalized recommendations, access to thousands of apps, and hands-free voice control via Google Assistant with built-in mic. It also supports Chromecast Built-in, Apple AirPlay, Apple HomeKit, and Alexa, making it easy to stream and control from any device. With HDMI 2.1 features like ALLM and eARC plus Game Menu, this TV is a great choice for console gaming and home entertainment.
| Screen Size (inch, measured diagonally) | 75 (74.5) |
| Screen Size (cm, MEASURED DIAGONALLY) | 189 cm |
| Dimension of TV without Stand (W x H x D) | Approx. 1,675 x 962 x 73 mm |
| Dimension of Package Carton (W x H x D) | Approx. 1,812 x 1,118 x 189 mm |
| VESA® Hole Pitch(W x H) | 300 x 300 mm |
| Weight of TV without Stand | Approx. 30.7 kg |
| Weight of Package Carton(Gross) | Approx. 41 kg |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| WI-FI Frequency | 2.4 GHz/5 GHz |
| LAN Inputs | 1(Side) |
| Bluetooth profile support | Version 5.3, HID (mouse/keyboard connectivity)/HOGP (Low Energy device connectivity)/SPP(Serial Port Profile)/A2DP (stereo audio) 1/AVRCP (AV remote control) |
| Chromecast Built-In | Yes |
| Apple Airplay | Yes |
| Apple Homekit | Yes |
| RF (Terrestrial/Cable) Connection Input(s) | 1(Side) |
| IF (SATELLITE) Input(s) | 1(Side) |
| HDMI inputs total | 4 (4 Side) |
| HDCP | HDCP2.3 (for HDMI™1/2/3/4) |
| BRAVIA Sync (Including HDMI-CEC) | Yes |
| Features specified in HDMI2.1 | eARC/ALLM |
| HDMI Audio Return Channel (ARC) | Yes (eARC/ARC) |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes (for HDMI™1/2/3/4) |
| Digital Audio Output(s) | 1(Side) |
| USB ports | 2 (Side) |
| USB drive format support | FAT16/FAT32/NTFS |
| USB playback codecs | MPEG1:MPEG1/MPEG2 PS:MPEG2/MPEG2 TS(HDV, AVCHD):MPEG2, MPEG4, AVC, AVS, HEVC/MP4(XAVC S):AVC, MPEG4, HEVC, AV1, VP8, WMV, Motion JPEG/AVI:Motion JPEG, HEVC, MPEG4, WMV, AVC, VP8/ASF(WMV)/MOV:AVC, HEVC, MPEG4, WMV/MKV:AVC, MPEG4, VP8, HEVC, VP9, WMV, AV1, 3GPP:MPEG4, AVC, HEVC, MPEG2, WMV, VP8, AV1/MP3/ASF(WMA)/LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG/WEBM:AV1, VP9/AC4/ogg/AAC |
| Display type | LCD |
| Backlight type | Direct LED |
| Backlight dimming type | Frame Dimming |
| Display resolution | 3,840 x 2,160 |
| Panel Refresh Rate | 50 Hz |
| Processor | 4K HDR Processor X1™ |
| Contrast Enhancement | Dynamic Contrast Enhancer |
| Colour enhancement | TRILUMINOS PRO™, Live Colour™ Technology |
| Clarity enhancement | 4K X-Reality PRO |
| Motion Enhancement | Motionflow™ XR 200 (Native 50 Hz) |
| HDR (High Dynamic Range) compatiblity | Yes (HDR10, HLG, Dolby Vision) |
| Video signal support | HDMI™ signal: 4096x2160p (24, 50, 60Hz), 3840x2160p (24, 25, 30, 50, 60Hz), 1080p (30, 50, 60Hz), 1080/24p, 1080i (50, 60Hz), 720p (30, 50, 60Hz), 720/24p, 576p, 576i, 480p, 480i |
| Picture modes | Vivid, Standard, Cinema, Game, Graphics, Photo, Professional, Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark/Game) |
| Sensor | Light |
| HDMI PC Input Signal FormatORMAT | 640x480 (31.5 kHz, 60 Hz), 800x600 (37.9 kHz, 60 Hz), 1024x768 (48.4 kHz, 60 Hz), 1280x1024 (64.0 kHz, 60 Hz), 1152x864 (67.5 kHz, 75 Hz), 1600x900 (55.9 kHz, 60 Hz), 1680x1050 (65.3 kHz, 60 Hz), 1920x1080 (67.5 kHz, 60 Hz), 3840x2160p (30 Hz), 3840x2160p (60 Hz, 8bits) |
| Audio Power Output | 10 W + 10 W |
| Speaker Type | Bass Reflex Speaker, X-Balanced Speaker |
| Speaker Configuration | Full Range (Bass Reflex) x 2 |
| Dolby audio format support | Dolby™ Audio, Dolby™ Atmos |
| DTS audio format support | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, DTS:X |
| Operating System | Android TV™ |
| Smart TV | Google TV™ |
| Display Language | AFRIKAANS,ARABIC,BULGARIAN,BENGALI,BOSNIAN,CATALAN,CZECH,DANISH,DEU,GREEK,ENGLISH,SPANISH,ESTONIAN,PER,FINNISH,FRENCH,GUJARATI,HINDI,CROATIAN,HUNGARIAN,INDONESIAN,ITALIAN,HEBREW,KAZAKH,KANNADA,LITHUANIAN,LATVIAN,MACEDONIAN,MALAYALAM,MARATHI,MAY,NOB,NLD,PANJABI,POLISH,PORTUGUESE,ROMANIAN,RUSSIAN,SOL,SLOVENIAN,ALB,SERBIAN,SWEDISH, SIMPLIFIED CHINESE, TRADITIONAL CHINESE, ZULU, SWAHILI, VIETNAMESE, TAMIL ,TELUGU, THAI, TURKISH,UKRAINIAN, TGL |
| Text Input Language | ARABIC/ENGLISH/FINNISH/FRENCH/GERMAN/HEBREW/HINDI/ITALIAN/JAPANESE/KOR/NORWEGIAN/PER/PORTUGUESE/RUSSIAN/SPANISH/THAI/VIETNAMESE/SIMPLIFIED CHINESE/TRADITIONAL CHINESE |
| ECO Dashboard | Yes |
| Voice Search | (Voice Search)Yes/(Built-in Mic)Yes |
| Built-In Mic Switch | Yes (Centre) |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Control Menu | Yes |
| Application Store | Yes (Google Play Store) |
| On/Off Timer | Yes |
| Teletext | Yes |
| Sony Pictures Core | 5 credits/12 months |
| Auto HDR Tone Mapping | Yes |
| Auto Genre Picture Mode | Yes |
| Screen Size (cm, MEASURED DIAGONALLY) | 189 cm |
| Screen Size (inch, measured diagonally)* | 75 (74.5) |
| Power Consumption (Standby Mode) | 0.5 W |
| Mercury content(mg) | 0.0 mg |
| Power Requirements (voltage/frequency) | 50/60 Hz, 110–240 V AC |
| Power Saving Mode / Back Light Off Mode | Yes |
| Dynamic Backlight Control | Yes |
| Bezel Design | Flush Surface |
| Bezel Colour | Black |
| Remote Control | Standard Remote |
| Number of Tuners (Terrestrial/Cable) | 1(Digital/Analogue) |
| Number of Tuners (Sat) | 1 |
| TV System (Analogue) | B/G |
| Tuner Channel Coverage (Analogue) | 45.25 MHz-863.25 MHz |
| TV System (Digital Terrestrial) | DVB-T/T2 |
| Tuner Channel Coverage (Digital Terrestrial) | VHF/UHF |
| TV System (Digital Sat) | DVB-S/S2 |
| Tuner Channel Coverage (Digital Sat) | Intermediate Frequency 950–2,150 MHz |
| Audio Description (Audio key) | Yes |
| Colour Inversion | Yes |
| Closed Caption | Subtitle |
| Text Magnification | Yes |
| Accessibility Shortcut | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Accessible Initial Setup With Talkback | Yes |
| Talback | Yes |
| Switch Access | Yes |
































