




Step into a world of breathtaking visuals with the Sony BRAVIA 3 Series 55-inch 4K Ultra HD AI Smart LED Google TV (K-55S30). Powered by the advanced 4K HDR Processor X1, this TV delivers stunning clarity, realistic contrast, and vibrant colors using Triluminos PRO and 4K X-Reality PRO technologies. With MotionFlow XR 200 and support for HDR10, HLG, and Dolby Vision, every scene appears smooth, detailed, and cinematic.
Enjoy smart entertainment with Google TV, bringing together your favorite apps, personalized recommendations, and voice control via Google Assistant. Built-in Chromecast, along with support for Apple AirPlay, Apple HomeKit, and Alexa, makes sharing and controlling content effortless. Enhanced by 20W Bass Reflex speakers with Dolby Atmos and Ambient Optimization, plus HDMI 2.1 features like eARC & ALLM, this TV is designed for immersive movies, smooth gaming, and seamless connectivity.
| Screen Size (inch, measured diagonally) | 55 (54.6) |
| Screen Size (cm, MEASURED DIAGONALLY) | 139 cm |
| Dimension of TV without Stand (W x H x D) | Approx. 1,233 x 713 x 72 mm |
| Dimension of Package Carton (W x H x D) | Approx. 1,350 x 839 x 162 mm |
| VESA® Hole Pitch(W x H) | 300 x 300 mm |
| Weight of TV without Stand | Approx. 15.4 kg |
| Weight of Package Carton(Gross) | Approx. 21 kg |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| WI-FI Frequency | 2.4 GHz/5 GHz |
| LAN Inputs | 1(Side) |
| Bluetooth profile support | Version 5.3, HID (mouse/keyboard connectivity)/HOGP (Low Energy device connectivity)/SPP(Serial Port Profile)/A2DP (stereo audio) 1/AVRCP (AV remote control) |
| Chromecast Built-In | Yes |
| Apple Airplay | Yes |
| Apple Homekit | Yes |
| RF (Terrestrial/Cable) Connection Input(s) | 1(Side) |
| IF (Satellite) Input(s) | 1(Side) |
| HDMI inputs total | 4 (4 Side) |
| HDCP | HDCP2.3 (for HDMI™1/2/3/4) |
| BRAVIA Sync (Including HDMI-CEC) | Yes |
| Features specified in HDMI2.1 | eARC/ALLM |
| HDMI Audio Return Channel (ARC) | Yes (eARC/ARC) |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes (for HDMI™1/2/3/4) |
| Digital Audio Output(s) | 1(Side) |
| USB ports | 2 (Side) |
| USB drive format support | FAT16/FAT32/NTFS |
| USB playback codecs | MPEG1:MPEG1/MPEG2 PS:MPEG2/MPEG2 TS(HDV, AVCHD):MPEG2, MPEG4, AVC, AVS, HEVC/MP4(XAVC S):AVC, MPEG4, HEVC, AV1, VP8, WMV, Motion JPEG/AVI:Motion JPEG, HEVC, MPEG4, WMV, AVC, VP8/ASF(WMV)/MOV:AVC, HEVC, MPEG4, WMV/MKV:AVC, MPEG4, VP8, HEVC, VP9, WMV, AV1, 3GPP:MPEG4, AVC, HEVC, MPEG2, WMV, VP8, AV1/MP3/ASF(WMA)/LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG/WEBM:AV1, VP9/AC4/ogg/AAC |
| Display type | LCD |
| Backlight type | Direct LED |
| Backlight dimming type | Frame Dimming |
| Display resolution | 3,840 x 2,160 |
| Panel Refresh Rate | 50 Hz |
| Processor | 4K HDR Processor X1™ |
| Contrast Enhancement | Dynamic Contrast Enhancer |
| Colour enhancement | TRILUMINOS PRO™, Live Colour™ Technology |
| Clarity enhancement | 4K X-Reality PRO |
| Motion Enhancement | Motionflow™ XR 200 (Native 50 Hz) |
| HDR (High Dynamic Range) compatiblity | Yes (HDR10, HLG, Dolby Vision) |
| Video signal support | HDMI™ signal: 4096x2160p (24, 50, 60Hz), 3840x2160p (24, 25, 30, 50, 60Hz), 1080p (30, 50, 60Hz), 1080/24p, 1080i (50, 60Hz), 720p (30, 50, 60Hz), 720/24p, 576p, 576i, 480p, 480i |
| Picture modes | Vivid, Standard, Cinema, Game, Graphics, Photo, Professional, Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark/Game) |
| Sensor | Light |
| HDMI PC Input Signal Format | 640x480 (31.5 kHz, 60 Hz), 800x600 (37.9 kHz, 60 Hz), 1024x768 (48.4 kHz, 60 Hz), 1280x1024 (64.0 kHz, 60 Hz), 1152x864 (67.5 kHz, 75 Hz), 1600x900 (55.9 kHz, 60 Hz), 1680x1050 (65.3 kHz, 60 Hz), 1920x1080 (67.5 kHz, 60 Hz), 3840x2160p (30 Hz), 3840x2160p (60 Hz, 8bits) |
| Audio Power Output | 10 W + 10 W |
| Speaker Type | Bass Reflex Speaker, X-Balanced Speaker |
| Speaker Configuration | Full Range (Bass Reflex) x 2 |
| Dolby audio format support | Dolby™ Audio, Dolby™ Atmos |
| DTS audio format support | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, DTS:X |
| Operating System | Android TV™ |
| Smart TV | Google TV™ |
| Display Language | AFRIKAANS,ARABIC,BULGARIAN,BENGALI,BOSNIAN,CATALAN,CZECH,DANISH,DEU,GREEK,ENGLISH,SPANISH,ESTONIAN,PER,FINNISH,FRENCH,GUJARATI,HINDI,CROATIAN,HUNGARIAN,INDONESIAN,ITALIAN,HEBREW,KAZAKH,KANNADA,LITHUANIAN,LATVIAN,MACEDONIAN,MALAYALAM,MARATHI,MAY,NOB,NLD,PANJABI,POLISH,PORTUGUESE,ROMANIAN,RUSSIAN,SOL,SLOVENIAN,ALB,SERBIAN,SWEDISH, SIMPLIFIED CHINESE, TRADITIONAL CHINESE, ZULU, SWAHILI, VIETNAMESE, TAMIL ,TELUGU, THAI, TURKISH,UKRAINIAN, TGL |
| Text Input Language | ARABIC/ENGLISH/FINNISH/FRENCH/GERMAN/HEBREW/HINDI/ITALIAN/JAPANESE/KOR/NORWEGIAN/PER/PORTUGUESE/RUSSIAN/SPANISH/THAI/VIETNAMESE/SIMPLIFIED CHINESE/TRADITIONAL CHINESE |
| ECO Dashboard | Yes |
| Voice Search | (Voice Search)Yes/(Built-in Mic)Yes |
| Built-In Mic Switch | Yes (Centre) |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Control Menu | Yes |
| Application Store | Yes (Google Play Store) |
| On/Off Timer | Yes |
| Sleep Timer | Yes |
| Teletext | Yes |
| Sony Pictures Core | 5 credits/12 months |
| Auto HDR Tone Mapping | Yes |
| Auto Genre Picture Mode | Yes |
| Screen Size (cm, MEASURED DIAGONALLY) | 139 cm |
| Screen Size (inch, measured diagonally)* | 55 (54.6) |
| Power Consumption (STANDBY MODE) | 0.5 W |
| Mercury content(mg) | 0.0 mg |
| Power Requirements (voltage/frequency) | 50/60 Hz, 110–240 V AC |
| Power Saving Mode / Back Light Off Mode | Yes |
| Dynamic Backlight Control | Yes |
| Bezel Design | Flush Surface |
| Bezel Colour | Black |
| Remote Control | Standard Remote |
| Number of Tuners (Terrestrial/Cable) | 1(Digital/Analogue) |
| Number of Tuners (Sat) | 1 |
| TV System (Analogue) | B/G |
| Tuner Channel Coverage (Analogue) | 45.25 MHz-863.25 MHz |
| TV System (Digital Terrestrial) | DVB-T/T2 |
| Tuner Channel Coverage (Digital Terrestrial) | VHF/UHF |
| TV System (Digital Sat) | DVB-S/S2 |
| Tuner Channel Coverage (Digital Sat) | Intermediate Frequency 950–2,150 MHz |
| Audio Description (Audio key) | Yes |
| Colour Inversion | Yes |
| Closed Caption | Subtitle |
| Text Magnification | Yes |
| Accessibility Shortcut | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Accessible Initial Setup With Talkback | Yes |
| Talback | Yes |
| Switch Access | Yes |


































