




Experience next-level picture quality with the Sony BRAVIA 5 Series 55-inch 4K Mini LED Google TV (K-55XR55A), powered by Sony’s advanced XR Processor and XR Backlight Master Drive for precise light control, deeper blacks, and breathtaking contrast. The 4K Mini LED panel, combined with XR Triluminos Pro, XR Contrast Booster 10, XR Clear Image, and XR Motion Clarity, delivers stunningly realistic colors, sharp details, and ultra-smooth motion. With 4K at 120Hz and support for HDR10, HLG, and Dolby Vision, every scene looks cinematic and lifelike.
Enjoy immersive entertainment with Google TV, offering personalized recommendations, thousands of apps, and hands-free control via Google Assistant with built-in mic. Designed for gamers, this TV is Perfect for PlayStation 5 and supports HDMI 2.1 features like ALLM, VRR, and eARC. Powerful 40W Acoustic Multi-Audio speakers with Dolby Atmos, DTS:X, and Voice Zoom 3 ensure clear dialogue and room-filling sound. With Apple AirPlay 2, Apple HomeKit, Alexa, and SONY PICTURES CORE, this TV becomes the ultimate smart entertainment hub.
| Screen Size (inch, measured diagonally) | 55 (54.6) |
| Screen Size (cm, MEASURED DIAGONALLY) | 138.8 cm |
| Dimension of TV without Stand (W x H x D) | Approx. 1,228 x 709 x 57 mm |
| Dimension of Package Carton (W x H x D) | Approx. 1,350 x 839 x 162 mm |
| VESA® Hole Pitch(W x H) | 300 x 300 mm |
| Weight of TV without Stand | Approx. 17.7 kg |
| Weight of Package Carton(Gross) | Approx. 23 kg |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi Certified 802.11Wi-Fi 6 |
| WI-FI Frequency | 2.4 GHz/5 GHz |
| LAN Inputs | 1(Side) |
| Bluetooth profile support | Version 5.3, HID (mouse/keyboard connectivity)/HOGP (Low Energy device connectivity)/SPP(Serial Port Profile)/A2DP (stereo audio) /AVRCP (AV remote control) |
| Chromecast Built-In | Yes |
| Apple Airplay | Yes |
| Apple Homekit | Yes |
| RF (Terrestrial/Cable) Connection Input(s) | 1(Side) |
| IF (SATELLITE) Input(s) | 1(Side) |
| HDMI inputs total | 4 (4 Side) |
| HDCP | HDCP2.3 (for HDMI™1/2/3/4) |
| BRAVIA Sync (Including HDMI-CEC) | Yes |
| Features specified in HDMI2.1 | 4K120/eARC/VRR/ALLM/SBTM |
| HDMI Audio Return Channel (ARC) | Yes (eARC/ARC) |
| Variable Refresh Rate (VRR) | Yes (for HDMI™3/4) |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes (for HDMI™1/2/3/4) |
| Digital Audio Output(s) | 1(Side) |
| Simultaneous Sound Output With TV Speaker | Bluetooth A2DP Device |
| USB ports | 2 (Side) |
| USB drive format support | FAT16/FAT32/exFAT/NTFS |
| USB playback codecs | MPEG1: MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS (HDV, AVCHD): MPEG2, AVC/MP4 (XAVC S): AVC, MPEG4, HEVC/AVI: Xvid, MotionJpeg/ASF (WMV): VC1/MOV: AVC, MPEG4, MotionJpeg/MKV: Xvid, AVC, MPEG4, VP8.HEVC/WEBM: VP8/3GPP: MPEG4, AVC/MP3/ASF (WMA)/LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG, WEBM: VP9/AC4/ogg/AAC/ARW (Screen nail only) |
| Display type | LCD |
| Backlight type | Mini LED |
| Backlight dimming type | Local Dimming |
| Display resolution | 3840x2160 |
| Panel Refresh Rate | 120 Hz |
| Processor | XR Processor |
| Contrast Enhancement | XR Backlight Master Drive, XR Contrast Booster 10, Dynamic Contrast Enhancer |
| Colour enhancement | XR TRILUMINOS PRO™, Live Colour™ Technology, Rich Colour Enhancer |
| Clarity enhancement | XR Clear Image |
| Motion Enhancement | XR Motion Clarity, Auto mode |
| HDR (High Dynamic Range) compatiblity | Yes (HDR10, HLG, Dolby Vision) |
| Video signal support | HDMI™ signal: 4096 x 2160p (24, 50, 60 Hz), 3840 x 2160p (24, 25, 30, 50, 60, 100, 120 Hz) 2, 1080p (30, 50, 60, 100, 120 Hz), 1080/24p, 1080i (50, 60 Hz), 720p (30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p |
| Picture modes | Vivid, Standard, Cinema, Professional, Calm, Photo, IMAX Enhanced, Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark/Game), FPS game, RTS game |
| Sensor | Light |
| Studion Calibrated | Netflix, SONY PICTURES CORE, Amazon Prime |
| HDMI PC Input Signal Format | 640 x 480 (31.5 kHz, 60 Hz), 800 x 600 (37.9 kHz, 60 Hz), 1024 x 768 (48.4 kHz, 60 Hz), 1280 x 1024 (64.0 kHz, 60 Hz), 1152 x 864 (67.5 kHz, 75 Hz), 1600 x 900 (55.9 kHz, 60 Hz), 1680 x 1050 (65.3 kHz, 60 Hz), 1920 x 1080 (67.5 kHz, 60 Hz) |
| Audio Power Output | 10 W + 10 W + 10 W + 10 W |
| Speaker Type | Acoustic Multi-Audio, Sound Positioning Tweeter / X-Balanced Speaker |
| Speaker Configuration | Full Range (Bass Reflex) x2, Tweeter x2 |
| Dolby audio format support | Dolby™ Audio, Dolby™ Atmos |
| DTS audio format support | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, DTS:X |
| Acoustic Auto Calibration | Room and User Position Compensation |
| Voice Zoom | Voice Zoom 3 |
| Simulated surround sound | 3D Surround Upscaling |
| Acoustic Center Sync | Yes (Sony-compatible Soundbar) |
| Ready For 360 Spatial Sound Personalizer | Yes (via Bluetooth) |
| Camera | BRAVIA Cam(Option) |
| Camera Function | Yes3(Camera apps) |
| Operating System | Android TV™ |
| Smart TV | Google TV™ |
| Display Language | AFRIKAANS, AMH, ARABIC, ASSAMESE, AZE, BEL, BULGARIAN, BENGALI, BOSNIAN, CATALAN, CZECH, DANISH, DEU, GREEK, ENGLISH, SPANISH, ESTONIAN, BAQ, PER, FINNISH, FRENCH, GLG, GUJARATI, HINDI, CROATIAN, HUNGARIAN, INDONESIAN, ISL, ITALIAN, HEBREW, JAPANESE, KAZAKH, KANNADA, KOR, KIR, LAO, LITHUANIAN, LATVIAN, MACEDONIAN, MALAYALAM, MON, MARATHI, MAY, BUR, NOB, NEP, NLD, ORIYA, PANJABI, POLISH, PORTUGUESE, ROMANIAN, RUSSIAN, SLOVAK, SLOVENIAN, ALB, SERBIAN, SWEDISH, SWAHILI, TAMIL, TELUGU, THAI, TGL, TURKISH, UKRAINIAN, URD, UZB, VIETNAMESE, SIMPLIFIED CHINESE, TRADITIONAL CHINESE, ZULU |
| Text Input Language | ARABIC / BULGARIAN / CATALAN / CROATIAN / CZECH / DANISH / DUTCH / ENGLISH / ESTONIAN / FINNISH / FRENCH / GERMAN / GREEK / HEBREW / INDONESIAN / ITALIAN / JAPANESE / NORWEGIAN / PERSIAN / POLISH / PORTUGUESE / ROMANIAN / RUSSIAN / SLOVAK / SLOVENIAN / SPANISH |
| ECO Dashboard | Yes |
| Voice Search | (Voice Search)Yes/(Built-in Mic)Yes |
| Built-In Mic Switch | Yes (Centre) |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Control Menu | Yes |
| Internet Browser | Yes |
| Gaming Multi View On Youtube | Yes |
| Application Store | Yes (Google Play Store) |
| On/Off Timer | Yes |
| Sleep Timer | Yes |
| Teletext | Yes |
| Auto Calibration with CalMAN® | Yes |
| Sony Pictures Core | 10 credits/24 months |
| Auto HDR Tone Mapping | Yes |
| Auto Genre Picture Mode | Yes |
| Screen Size (cm, MEASURED DIAGONALLY) | 138.8 cm |
| Screen Size (inch, measured diagonally)* | 55 (54.6) |
| Power Consumption (STANDBY MODE) | 0.5 W |
| Mercury content(mg) | 0.0 mg |
| Power Requirements (voltage/frequency) | 50/60 Hz, 110–240 V AC |
| Power Saving Mode / Back Light Off Mode | Yes |
| Dynamic Backlight Control | Yes |
| Bezel Design | Flush Surface |
| Bezel Colour | Black |
| Remote Control | Standard Remote |
| Number of Tuners (Terrestrial/Cable) | 1(Digital/Analogue) |
| Number of Tuners (Sat) | 1 |
| TV System (Analogue) | B/G |
| Tuner Channel Coverage (Analogue) | 45.25 MHz-863.25 MHz |
| TV System (Digital Terrestrial) | DVB-T/T2 |
| Tuner Channel Coverage (Digital Terrestrial) | VHF/UHF |
| TV System (Digital Sat) | DVB-S/S2 |
| Tuner Channel Coverage (Digital Sat) | Intermediate Frequency 950–2,150 MHz |
| Screen Reader | Yes |
| Audio Description (Audio key) | Yes |
| Colour Inversion | Yes |
| Closed Caption | Subtitle |
| Text Magnification | Yes |
| Accessibility Shortcut | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Accessible Initial Setup With Talkback | Yes |
| Menu Timeout Setting | Yes |
| Power-on Volume Settings | Yes |
| Talkback | Yes |
| Switch Access | Yes |
| Optional accessories | Camera Unit (CMU-BC1) Depends on country selection |




































