




Your home entertainment with the Samsung 65 Inch Vision AI QLED 4K Smart TV (QA65QEF1AULXL), designed to deliver stunning visuals with Quantum Dot technology and Quantum HDR. Powered by the Q4 AI Processor, it enhances picture clarity, color accuracy, and upscaling for a truly immersive viewing experience.
With advanced smart features like Tizen OS, SmartThings Hub, Alexa/Google Assistant compatibility, and Samsung TV Plus, this TV offers seamless connectivity and endless entertainment. Packed with gaming features like Auto Game Mode and Motion Xcelerator, it is perfect for both casual viewers and gamers.
1 Year warranty on panel, 1 Year exchange warranty on accessories.
| Resolution | 4K |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Format Supported | HDR10 |
| Picture Quality Enhancement Technology | 4K Upscaling, Color Booster Pro, Crystal Processor 4K, Pur Color |
| Display Backlight Configuration | Direct LED |
| HDMI | 3 |
| HDMI (High Frame Rate) | 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3) |
| Ethernet (LAN) | 1 |
| Wi-Fi | Yes (Wi-Fi 5) |
| Bluetooth | Yes(5.3) |
| Q-Symphony | YES |
| Sound Output (RMS) | 20W |
| Speaker Type | 2CH |
| Adaptive Sound | Yes |








