




The LG 43-inch NanoCell 4K Smart TV delivers vibrant visuals and enhanced clarity with NanoCell technology, which filters impure colours to produce richer, more accurate tones. Its 4K Ultra HD (3840 × 2160) resolution combined with the α7 AI Processor 4K Gen8 intelligently enhances picture quality through AI upscaling, dynamic tone mapping, and brightness optimization. With support for HDR10 Pro and HLG, the TV delivers deeper contrast and lifelike detail, making movies, sports, and streaming content look more immersive.
Running on webOS 25, this smart TV provides fast access to apps, personalized recommendations, and seamless smart connectivity. Built-in Google Assistant, Alexa, and Apple AirPlay support allow easy voice control and device integration. Gamers can enjoy smoother gameplay with ALLM, VRR, and Game Optimizer, while Dolby Atmos and AI Sound Pro create immersive cinematic audio for a complete home entertainment experience.
| Display Type | 4K UHD |
| Wide Color Gamut | Nano Color |
| Display Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Backlight Type | Direct |
| Refresh Rate | 60Hz Native |
| Picture Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
| HDR (High Dynamic Range) | HDR10 / HLG |
| AI Upscaling | 4K Super Upscaling |
| FILMMAKER MODE ™ | Yes |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| Picture Mode | 10 modes |
| AI Brightness Control | Yes |
| Auto Calibration | Yes |
| HGIG Mode | Yes |
| Game Optimizer | Yes (Game Dashboard) |
| ALLM (Auto Low Latency Mode) | Yes |
| VRR (Variable Refresh Rate) | Yes (Up to 60Hz) |
| Operating System (OS) | webOS 25 |
| Google Cast | Yes |
| LG Channels | Yes |
| Works with Apple Airplay | Yes |
| USB Camera Compatible | Yes |
| Google Home / Hub | Yes |
| Magic Remote Control | Built-In |
| Works with Apple Home | Yes |
| AI Chatbot | Yes |
| Home Hub | Yes |
| Smartphone Remote App | Yes (LG ThinQ) |
| Full Web Browser | Yes |
| Intelligent Voice Recognition | Yes |
| Voice ID | Yes |
| High Contrast | Yes |
| Gray Scale | Yes |
| Invert Colors | Yes |
| TV Dimensions without Stand (WxHxD, mm) | 967 x 564 x 57.1 |
| TV Weight without Stand (kg) | 8.8 |
| TV Dimensions with Stand (WxHxD, mm) | 967 x 621 x 200 |
| TV Weight with Stand (kg) | 8.9 |
| Packaging Dimensions (WxHxD, mm) | 1055 x 660 x 142 |
| Packaging Weight (kg) | 10.7 |
| TV Stand (WxD, mm) | 804 x 200 |
| VESA Mounting (WxH, mm) | 200 x 200 |
| Dolby Atmos | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| AI Acoustic Tuning | Yes |
| WOW Orchestra | Yes |
| AI Sound | α7 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
| Simultaneous Audio Output | Yes |
| Audio Codec | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X (Refer to manual) |
| Clear Voice Pro | Yes (Auto Volume Leveling) |
| Bluetooth Surround Ready | Yes (2 Way Playback) |
| Speaker Direction | Down Firing |
| LG Sound Sync | Yes |
| Audio Output | 20W |
| Speaker System | 2.0 Channel |
| HDMI Audio Return Channel | eARC (HDMI 2) |
| SPDIF (Optical Digital Audio Out) | 1ea |
| Wi-Fi | Yes (Wi-Fi 5) |
| Bluetooth Support | Yes (v 5.1) |
| HDMI Input | 3ea (supports eARC, ALLM) |
| Ethernet Input | 1ea |
| RF Input (Antenna/Cable) | 2ea |
| Simplink (HDMI CEC) | Yes |
| USB Input | 2ea (v 2.0) |
| Power Supply (Voltage, Hz) | AC 100~240V 50-60Hz |
| Standby Power Consumption | Under 0.5W |
| Energy Star Rating | 1 |
| Remote | Magic Remote MR25 |
| Power Cable | Yes (Detachable) |
| Analog TV Reception | Yes |
| Digital TV Reception | DVB-T2/T (Terrestrial), DVB-C (Cable), DVB-S2/S (Satellite) |










