




Bring versatility and performance to your kitchen with the Havells Rhythm 750W Mixer Grinder. Powered by a robust 750W motor, it effortlessly handles grinding, blending, mixing, and food preparation tasks with precision. The appliance comes with 4 multi-purpose jars, including a food processor bowl, blending jar with fruit filter, dry/wet grinding jar, and chutney jar—making it a complete 12-in-1 kitchen solution for everyday cooking needs.
| Material of Body | Plastic |
| Chutney Jar Capacity | 600 ml |
| Blade Material | 304 Stainless Steeel Blades |
| Body Shape | Tower Shape |
| Liquidizer Blade | 304, Stainless Steel Blade |
| Body Colour | Light Pink & Rose Pink |
| Wattage | 750 W |
| Over Load Protector | Yes |
| Motor Type | Universal Motor |
| Revolution Per Minute | 21000 Revolution Per Minute* (Approx.) |
| Switch & Speed | 3 Speed with Pulse Function |
| Dry / Wet Jar Blade | 304, Stainless Steel Blade |
| Chutney Jar Blade | 304, Stainless Steel Blade |
| Dry (wet) Grinding Jar Capacity | 1.2 L |
| Liquidizing Jar Capacity | 1.75 L |
| Chutney Jar | Stainless Steel Chutney Jar (600 ml) |
| Speed | 3 Speeds with Pulse function |






