




Enjoy quick and efficient blending with the Havells Nutri Power Blender 350W, designed for smoothies, shakes, spices, and daily kitchen prep. Powered by a high-performance 350W motor, it delivers fast and consistent grinding while the durable stainless steel blades ensure smooth blending every time. Its compact and lightweight design makes it perfect for modern kitchens with easy handling and storage.
| Material of Body | Plastic |
| Chutney Jar Capacity | 300 ml |
| Blade Material | Stainless Steeel Blades |
| Body Shape | Tower Shape |
| Chutney Jar Blade | Stainless Steel Blade |
| Wattage | 350 W |
| Colour Variants | Black |
| Length | 50.0 cm |
| Height | 30.5 cm |
| Over Load Protector | Yes |
| Motor Type | Universal Motor |
| Revolution Per Minute | 21000 Revolution Per Minute* (Approx.) |
| Switch & Speed | 1 Speed Switch |
| Liquidizer Blade | Stainless Steel Blade |
| Body Colour | Black |
| Liquidizing Jar Capacity | 600 ml |
| Chutney Jar | Chutney Jar (300 ml) |
| Width | 50.0 cm |
| Speed | 1 Speed Switch |








