




Blend, grind, and prepare your favorite recipes effortlessly with the Havells Nutri Power Blender 350W. Equipped with a powerful motor and high-grade stainless steel blades, it delivers fast and efficient performance for smoothies, shakes, spices, and more. The compact design with one-push switch operation makes it easy to use, clean, and store, making it an ideal addition to modern kitchens.
| Material of Body | Plastic |
| Chutney Jar Capacity | 300 ml |
| Blade Material | Stainless Steeel Blades |
| Body Shape | Tower Shape |
| Chutney Jar Blade | Stainless Steel Blade |
| Wattage | 350 W |
| Length | 50.0 cm |
| Height | 30.5 cm |
| Over Load Protector | Yes |
| Motor Type | Universal Motor |
| Revolution Per Minute | 21000 Revolution Per Minute* (Approx.) |
| Switch & Speed | 1 Speed Switch |
| Liquidizer Blade | Stainless Steel Blade |
| Liquidizing Jar Capacity | 600 ml |
| Chutney Jar | Chutney Jar (300 ml) |
| Width | 50.0 cm |








