




The Godrej Group GME 730 CR1 PZ 30L Convection Microwave Oven in elegant Wine Lily finish is designed for large families who love versatile cooking. With a spacious 30-litre capacity, it is perfect for baking, grilling, reheating, defrosting, and everyday cooking. Equipped with 375 Insta-Cook menu options and support via the Godrej Instachef App, it makes meal preparation simple and convenient.
Featuring Dual Grill Technology and a Multi Distribution System, this microwave ensures even heat circulation for perfectly cooked dishes. The touch-sensitive membrane keypad is easy to operate and clean, while advanced features like Steam Clean, Deodoriser Function, and 4-Step Cooking enhance convenience. The Child Lock feature ensures safety in homes with children.
| Capacity | 30 Litres |
| Cavity Type | Stainless Steel |
| Child Safety Lock | Yes |
| Combination Cooking | Yes |
| Convection Input Power | 2200 W |
| Crusty Plate | Yes |
| Defrost | Yes |
| Functions Available | Solo, Grill, Convection |
| Grill Input Power | 1250 W |
| Grill Rack (Doubled-sided/Single- sided) | Single-sided |
| Instacook Menus | 375 |
| Net Weight | 16.6 Kg |
| Power Levels | 10 Levels |
| Product Dimensions (H x W x D) | 282 mm x 535 mm x 449 mm |








